Mutfak Dekorasyonu Fikirleri

Bir evin kalbi olan mutfağınız için size ilham verecek mutfak dekorasyonu fikirleri ile evinize ve hayallerinize yakışacak dizaynı elde edin.

Mutfak dekorasyonunu düşünen ya da eski sıkıcı mutfağını değiştirip ferah ve iç acıcı bir odaya sahip olmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır.

Mutfak dekorasyonu için fikirler arayan hanımlar dikkat etmesi gereken gerekenler:

  • İlk ve en önemli dekorasyon fikri evin genel yapısıyla uyum içerisinde olması gerektiğidir.
  • Mutfak dekorasyonun en temel öğesi ise mutfağınızı planlarken buzdolabı, fırın, bulaşık makinesi, mikrodalga gibi beyaz eşyaların yerleşimini iyi planlamak ve buna göre bir dekorasyon planı oluşturmanız gerektiğidir.
  • Mutfak dekorasyonu planlanırken yapılan en büyük hatalardan bir tanesi de mutfağınızın metre karesine göre bir planlama yapmadan internetten baktığınız görselleri mutfağınıza uydurmaya çalışmaktır.
  • Ev dekorasyonu fikirlerinin uygulanma aşamasının birinci adımı fiyat ikincisi ise uygunluktur. Bu sebepten kendinize mutfak dekorasyonu fiyatları ne kadar diye sormadan önce ben bu mutfak tasarlama işine ne kadar ayırabilirim sorusunun cevabını vermelisiniz. Bütçenize göre eğer beyaz eşyalarınızı ya da mobilyalarınızı kısa bir zaman içerisinde değiştiremeyecekseniz o renklere ve mobilyalara uygun bir tasarım seçmelisiniz.

Türkiye’ye Uygun Modern Mutfak Modelleri

Her ülkenin bina ve oda yerleşimlerinin kendine has bir yapısı bulunmaktadır. Ülkemizdeki büyük şehirlerde yaşayanların mutfakları geniş değildir. Bu da dekorasyon planlarken daha minimal fikirlere bakmamızı mecbur kılmaktadır.

Türkiye’de ki evlerin bir çoğu 100 metrekarelik bir ortalama sahiptir. Mutfağın ev içerisinde ki oranı ise yaklaşık %15 kadardır. Bu olumsuzluklar evlerinde değişiklik planlayanların ve özellikle mutfak tasarımını istediği gibi yapmak isteyenlerin ev içerisinde büyük ölçekli inşaat işleri ile uğraşmalarını gerektirmektedir. Örneğin dünyanın hiç bir yerinde olmayan ancak ülkemizde sıklıkla kullanılan balkonun mutfakla birleştirilmesi bu olumsuzluğun getirdiği bir sonuçtur.

Bu sebepten Amerikan mutfak, İngiliz mutfak gibi modellerin bir çoğu sadece bir uyarlamadan öteye geçmemektedir. Eğer mutfağınız için bir tasarım örneğini uygulamak istiyorsanız önce bunun evinize uyup uymadığına dikkat etmelisiniz.

Mutfak Dekorasyonu İçin Yapılması Gerekenler

  1. Mutfak dekorasyonu yaparken renk seçimine dikkat etmelisiniz. Beyaz mutfak dekorasyonu istiyorsanız mobilya ve beyaz eşyalarınız ya da mutfak duvar kağıdı seçiminizde bu uyumu yakalamalıdır.
  2. Mutfak dolapları tasarımın bir parçası halinde olmalıdır. Uyumsuz renkler ve evinize uygun olmayan modeller sadece fotoğraflarda güzel görünecek size huzur vermeyecektir.
  3. Yemek yapma aşkınızdan ödün vermeyecek mutfak planı bir çalışma üçgeni oluşturabildiğiniz mutfaktır. Çok eski bir tasarım harikası olan bu yöntem günümüzde halen geçerliliğini korumaktadır.
  4. Modern mutfakların vazgeçilmezi pratik ve ulaşılabilir dolaplar ile elinizin altında her şeyin bulunması prensibidir. Mutfak gereçleri ile kalabalıklaşan mutfağınızı sade bir tasarım ile adeta boşmuş gibi görünmesini sağlayabilirsiniz.
  5. Mutfak tasarımı çok sık yapılamayacağı için seçeceğiniz malzemeler kaliteli ve oldukça kullanışlı olmalıdır.

Mutfak Dekorasyon Fikirleri

Mutfağınızın tasarımını görünüşünün belirlediğini söylemiştik. Eğer mutfak dekorasyonunun en güzel halini görmek istiyorsanız en uygun olanı seçmeli ve bir bütünlük oluşturmalısınız.

Size mutfağınız için tasarım fikirleri verecek en güzel örnekleri resimlerden görebilirsiniz. Bu modern mutfak tasarımlarını ev dekorasyonuna uygun bir hale getirerek kullanabilirsiniz. Kadınhalleri ekibi olarak size ilham verebilecek mutfak dekorasyon fikirlerini sıraladık.

Son Zamanların Mutfak Trendi: Amerikan Mutfak

Mutfak modası gelişen inşaat ve değişen yaşam koşulları nedeniyle sürekli değişmektedir. Son zamanların mimari isteklerinin altında siteler ve geniş mutfaklara sahip olunan daireler hayalleri süslemektedir.

Bu doğrultuda amerikan mutfak modelleri de evlerde bir hayli fazlalaştı. Aslında ülkemizde amerikan mutfak ile tanışma serüvenimiz stüdyo daireler ve küçük yaşam alanları başlamıştı.

Evinizde sizde bir amerikan mutfak dekorasyonuna sahip olmak istiyorsanız görsellerdeki fikirler ilham verecektir.

Mutfak dekorasyonu yaparken seçeceğiniz mutfak halısı, mutfak avizeleri ve mutfak perdesi tasarımınızı kusursuzlaştıracak detaylar olacaktır.

Mutfak dekorasyonu için size ilham veren bu fikirlerin yanı sıra mutfağınıza yakışacak avizeler, halılar ve tasarım harikası dolaplar için dekorasyon kategorisine bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×