Yaz Ayları İçin Mekan Serinletme Yöntemleri

Bir mekan için dekorasyon kadar konforun da önemli olduğunun bilincinde olmak gerekli. Mekanın ısı düzeyinin doğru standartlarda olması, o mekanda geçirilecek sağlıklı vakit için büyük önem taşıyor. Yazın kavurucu sıcaklarını kontrol altına alıp, serin ve uçuş uçuş mekanlar yaratmak, soğutucu ürünlerini veya yöntemlerini doğru belirleyip uygulamak ile mümkün.

Doğal Çözümler

Herhangi bir soğutma ürünü kullanmak yerine bazı tasarım kararları ile doğal serinlik sağlayabilmek, hem ekonomik hem de çevresel farkındalık açısından başvurulması gereken yöntemlerin başında geliyor. Sağlık için diğer opsiyonlara kıyasla kesinlikle daha avantajlı olduğu da unutulmamalı. Uzman desteğiyle mekanınızı pasif soğutma teknikleri ile serinletebileceğiniz gibi, bazı basit tasarım kararları ve yöntemler ile arzu ettiğiniz serinliğe ulaşmak hiç de zor değil.

1 – Farklı yönlerdeki kapı/pencereleri açarak bir hava kanalı oluşturmak, mekan içindeki hava devinimini sağlayabilmek adına hepimizin bildiği ve belki de en çok başvurulan yöntem.

2 – Gündüzleri pencereleri kalın (blackout) perdeler ile kapalı tutmak, güneş ışığının içeri girerek mekan ısısını arttımasının da önüne geçiyor.

3 – Mekanda kullanılan materyalleri mermer, seramik ve beton muadillerinden seçmek, bu malzemelerin ısı tutmamaları sebebiyle daha serin ortamlar yaratılmasına yardımcı oluyor.

4 – Bambu, keten, jüt gibi doğal malzemeler sıcaklarla baş etmek için olmazsa olmazlardan.

5 – Pencere önlerine büyük bitkiler konumlandırmak, etkileyici görselliğin ötesinde bitkilerin gölgesinde serin bir alan yaratılmasına da katkı sağlıyor.

6 – Pencerelere güneş yansıtan film kullanmak ise farklı bir opsiyon. Güneş ışığını %80’e kadar filtreleyebilme özelliği sayesinde iç mekanda fazla ısının önüne geçilebiliyor.

Alternatif Çözümler

Özelliklerine göre farklılaşan ve bir çok farklı tipte karşımıza çıkan soğutma ürünleri, mekanda serin hava yaratmak için kolaylıkla temin edilebilen alternatiflerden. Kontrollü ve bilinçli kullanım sağlandığı sürece efektif olabilen bu ürünleri, fonksiyon haricinde dekorasyonunuza katkı sağlayacak özelliklerde de tercih edebilir, mekanınızın görselliğinde söz sahibi yapabilirsiniz.

Vantilatör

Hareketli pervane sistemi sayesinde havayı dalgalandırarak serinlik hissiyatı yaratan vantilatör, sıcak havalar ile savaşırken sıklıkla karşımıza çıkan, bir çok farklı modeli ve seçeneği olan bir makine. Soğuk hava yaratma gibi bir becerisi olmasa da, vücudumuzdaki nemi hızla buharlaştırma yetisine sahip olduğu için doğal olarak serinlik hissi yaratıyor. Sabit ve portatif seçenekleri ile dilediğiniz yerde kullanımı mümkün.

Tavan Vantilatörü

Vantilatörün tavana monte edilen ve çoğunlukla aydınlatma gibi ekstra fonksiyonlar eklenerek detaylandırıldığı versiyon olan tavan vantilatörü, mekana yukardan sağladığı hava sirkülasyonu sayesinde homojen bir serinlik yaratmaya oldukça yardımcı. Eski popülaritesini günümüzde yeniden kazanmakta olan tavan vantilatörünü tercih ederken materyal kalitesine ve konumlanacağı tavan yüksekliğine dikkat etmek sağlıklı bir deneyim için dikkatten kaçmamalı.

Klima

İklimlendirme dendiğinde ilk akla gelen ürün olan klima, havayı serinleten, nemini alan, toz ve partikülleri filtreleyen ve ısı sağlayabilen oldukça kapsamlı bir makine. Sağlık üzerinde olumsuz etkileri olabildiği için her ne kadar mesafeli durulsa da, yaz sıcakları ile baş etmenin belki de en kolay yöntemi. İlerleyen teknoloji sayesinde enerji tasarrufu sağlanabilen ve bakım maliyetleri düşürülen klimanın avantajlarından yaralanabilmek için bazı noktalara dikkat etmek önemli. Klima derecesini dış ortam sıcaklığından 7-8 derece düşüğe ayarlamak, hava akımını direkt vücuda yöneltmemek ve klimayı uyumadan önce kapamak, dikkat edilmesi gereken noktalardan bazıları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×