Dekorasyonda En Çok Yapılan Hatalar

Her dekorasyonun kendi içinde şüphesiz farklı dinamikleri bulunuyor. Renk, desen ve tarz gibi kişiden kişiye farklılık gösteren seçimler bir yana, özellikle profesyonel yardım alınmadığı durumlarda bazı noktalara dikkat etmek yaşam alanlarını iyileştirmek için oldukça gerekli. 

Zevkinize aslında hiç uymayan bir dekorasyonun bile doğru teknikle yapıldığı takdirde gözünüze güzel geldiğini fark edebilirsiniz. Aynı şekilde mekanınızı dekore ederken kullandığınız tüm ürünler içinize sinse bile, çıkan sonuçtan memnun olmayabilirsiniz.

İç mimarların ev dekorasyonlarında en çok karşılaştıkları bu 5 hata, yaşam alanlarını iyileştirmek adına bilinçli olunması gerektiğine dikkat çekiyor.

Dağınık Görünüm

Eğer açık raf ve dolap gibi açık depolama alanlarına sahipseniz veya edinmeyi düşünüyorsanız, bu alanları nasıl dolduracağınız ile ilgili bir planınız mutlaka olmalı. Düzenli aksesuar ve renk gruplamalarına yer verilmediği takdirde kaotik ve yorucu görünümler yaratmak maalesef kaçınılmaz. 

Yanlış Kilim Boyutu ve Konumlandırması

Mekanlarda kullanılan kilimler eğer mobilyaları çerçeveleyemiyor ve ortada kalıyorsa rahatsız edici bir görünüme sebebiyet verebilir. Yatak odaları için, kilimleri yatağı ve komodinleri de kapsayacak şekilde dik olarak konumlandırmak doğru dekorasyon için yeterli.

Yetersiz Aydınlatma

Işık kullanımı sadece görme becerimizi arttırmıyor, aynı zamanda mekanın kendisini de daha dinamik algılamamızı sağlıyor. Genel, aksan ve direkt olarak minimum 3 farklı aydınlatma kullanarak ışığı katmanlandırmak mekanı derinleştirmek için olabilecek en doğru tercih.

Aksesuar Azlığı

Bir mekanı ‘tam’ hissettiren sadece mobilyalar değil, büyük çoğunlukla ‘styling’ oluyor. Aksesuarlar, sanat ürünleri ve tablolar gibi mekanı detaylandıran objeler uygun şekilde ve ölçüde bir araya getirilip mekana serpiştirildiği zaman dekorasyon tam anlamıyla tamamlanıyor.

Mükemmel Uyum

Mekanlarda showroom algısı yaratmak istenilen bir durum değil. Farklı dokunuşların mekanın karakteri ile doğrudan ilgisi olduğu için, birbirini çok iyi tamamlayan çok fazla ürünü aynı mekanda kullanmaktan kesinlikle kaçınılmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×